Lista ofert - Naprawa układów wtryskowych - kujawsko-pomorskie
I.R. Michałowscy,Michalina Sawicka
Warsztat Samochodowy Piotr Pawlak
Zakład Mechaniki PojazdowejWojciech Budziszewski
Redser Łukasz Popławski
P.h.u.grot-Gum
Mechanika Pojazdowa Dariusz Jarmużek

Naprawa układów wtryskowych - kujawsko-pomorskie

Naprawa układów wtryskowych

Układ wtryskowy odpowiedzialny za dostarczanie do silnika paliwa jest jednym z najważniejszych układów w samochodzie. Wtrysk paliwa stanowi metodę dostarczania paliwa do jednostki napędowej. W zależności od rodzaju silnika czy jest to silnik benzynowy czy silnik typu Diesel to występować w nich będą odmienne metody wtrysku. W Dieslach wykorzystuje się układy hydrauliczne systemu wtrysku paliwa, natomiast w przypadku silników o zapłonie iskrowym (tj. benzynowe, CNG, LPG itp.) sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Analizując silnik o zapłonie iskrowym możemy podzielić je pod względem rodzaju oraz rozmieszczenia wtryskiwaczy. Pierwszym z nich jest układ określany skrótem SPI, który charakteryzuje się jednym wtryskiwaczem umiejscowionym w kolektorze. Jest on sterowany elektronicznie i dostarcza paliwo do wszystkich cylindrów. Obecnie wraz z rozwojem technologii metoda ta jest dużo mniej wydajna niż nowoczesne układy, jednak uznawana jest za poważny krok w rozwoju silników. Kolejnym układem wtryskowym jest MPI stosowany w silnikach benzynowych. Przeważnie w samochodach marki VW, Skoda, Seat. Jest to układ z wielopunktowym wtryskiem paliwa.

Warto również pamiętać o rozwiązaniu gaźnikowym, wewnątrz którego zachodziło wzbogacanie paliwa w powietrze. Główną zaletą gaźników była prostota konstrukcji i łatwość obsługi. Mimo tego, że wielu kierowców ma sentyment do tego układu jego największa wada czyli wysoka niewydajność sprawiła, że został zastąpiony nowoczesnymi rozwiązaniami. Opracowanie wtrysków usprawniło cały proces poprzez lepsze mieszanie paliwa z powietrzem (efektem jest niższe spalanie), jednak sprawiło, że obecne jednostki napędowe są coraz bardziej skomplikowane, co podnosi koszt ewentualnej naprawy.

W silnikach wysokoprężnych historycznym rozwiązaniem jest pompa sekcyjna zastosowana do hydraulicznego wtrysku paliwa w 1910 roku. Jest to zespół pomp tłoczących paliwo zwanych sekcjami wtryskowymi. Każda poszczególna sekcja obsługiwała jeden cylinder, natomiast wszystkie były połączone ze sobą za pomocą listwy zębatej, która sterowała dawką podawanego paliwa poprzez obracanie wszystkich tłoczków wzdłuż osi podłużnej. Do głównych wad tego rozwiązania możemy zaliczyć trudność w osiągnięciu odpowiedniego poziomu emisji spalin oraz nadmierne zużycie paliwa.

Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy rozdzielczej, dokładniej pompy wirnikowej, w której zamontowany jest cylinder i tłoczki przekazujące odpowiednią ilość paliwa. Jednak również i ten układ miał problemy z osiągnięciem odpowiedniej czystości spalin i był bardzo podatny na wszelkie zanieczyszczenia.
Następny z kolei wtrysk pośredni został wypromowany przez Mercedesa i zapewnił silnikom wysokoprężnym w miarę płynną i cichą pracę. W tym przypadku paliwo w każdym cyklu wtrysku było dostarczane do małej komory wstępnej, która była połączona cienkim przewodem z komorą spalania. Natomiast we wtrysku bezpośrednim paliwo jest podawane bezpośrednio do cylindra. Mimo tego, że ten układ osiągnął niskie zużycie jednostkowe paliwa to jego cena była dużo wyższa niż w przypadku silnika z wtryskiem pośrednim.

Dopiero w dobie powstawania nowoczesnych technologii światło dzienne ujrzały pompowtryskiwacze i układy wtryskowe Common Rail. Te silnik sprawiły, że wtrysk bezpośredni został porzucony przez wielki świat motoryzacyjny. Pompowtryskiwacze zostały wprowadzone przez firmę VW w 1997 roku. Rozwiązanie to jest dość skomplikowane, jednak osiąga wysoką wydajność. Układ ten łączy ze sobą funkcje pompy wtryskowej oraz wtryskiwaczy sterowanych elektrozaworem. W tym przypadku dla każdego cylindra przeznaczony jest jeden pompowtryskiwacz.

Paliwo jest dostarczane przez przewody, w których nie ma wysokiego ciśnienia. Jest ono wytwarzane dopiero w specjalnych komorach, gdzie występuje mała objętość pozwalająca na szybkie osiągnięcie odpowiedniej wartości ciśnienia. Wszystkie parametry układu są sterowane elektronicznie przez elektrozawór. Dzięki temu zagwarantowane jest odpowiednie spalanie mieszkanki pozwalające na osiągnięcie wysokie mocy przy niskim zużyciu paliwa.

Ostatnim rodzajem układu wtryskowego jest rozwiązanie Common Rail, które bazuje na pompie wysokiego ciśnienia, która tłoczy paliwo do specjalnej listwy nazywanej również szyną. Swoją nazwę zawdzięcza podłużnej konstrukcji pozwalającej na połączenie wszystkich wtryskiwaczy. Paliwo będące w listwie pod wysokim ciśnieniem trafia do wtryskiwaczy, które są sterowane elektronicznie i podają odpowiednią dawkę paliwa do komory spalania. Rozwiązanie Common Rail posiada wiele zalet takich jak, wysoka kultura pracy, mniejszy hałas czy zmniejszona emisja spalin. Wad jest mało, jednak dla przeciętnego użytkownika są one poważne. Należy do nich wysoki koszt ewentualnej naprawy oraz konieczność używania oleju napędowego wysokiej jakości ze względu na słabą odporność układu na zanieczyszczenia.

We wszystkich przypadkach awaria układu wtryskowego będzie się objawiać w podobny sposób. Poprzez nieprawidłową ilość wtryskiwanego paliwa, silnik będzie pracował nieprawidłowo bądź będziemy mieli problemy z jego uruchomieniem. Ze względu na obecność zaawansowanych technologii w układach wtryskowych ewentualna naprawa wiąże się z wysokim kosztem jak jest to widoczne w przypadku rozwiązania Common Rail.

Wraz z rozwojem układów wtryskowych, w Polsce powstaje coraz więcej zakładów wyspecjalizowanych w ich naprawie. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy powinniśmy niezwłocznie udać się do stacji diagnostycznej. Jeżeli specjaliści potwierdzą nasze przypuszczenia najlepiej udać się do serwisu wyspecjalizowanego w naprawie układów wtryskowych. Może nam się wydawać, że jedynym rozwiązaniem problemu będzie wymiana uszkodzonych elementów na nowe, jednak współcześnie konstrukcja znacznej części podzespołów pozwala na przeprowadzenie regeneracji.

Naprawa tego typu ma porównywalne efekty do wymiany elementu na nowy fabrycznie, a w niektórych przypadkach jest nawet o połowa tańsza. Najważniejszym czynnikiem determinującym efekt naszej naprawy jest serwis, w którym zostanie ona przeprowadzona. Jeśli zlecimy pracę doświadczonym mechanikom, którzy wykorzystują jedynie oryginalne części zamienne to możemy być pewni, że dane podzespoły posłużą nam przez długi czas.

Po przeprowadzeniu każdej regeneracji części są poddawane badaniom kontrolny w warunkach zbliżonych do tych panujących podczas pracy jednostki napędowej. Częstym zjawiskiem jest również wystawianie gwarancji przez serwisy regeneracyjne na naprawione podzespoły. Naprawa w przypadku układów wtryskowych jest dużą oszczędnością, która pozwala rozwiązać problem na długi czas.